INTERREG PÁLYÁZAT

Vaskori fejedelmek, vaskori tájak - Hogy ne csak a szűk szakma ismerje!

A Duna menti korai vaskor tájaival foglalkozó nagy ívű nemzetközi együttműködés nyitó eseményén vettek részt a „Matrica” Múzeum régész, múzeumpedagógus és talajtanos szakemberei Grazban, 2017. január 31. és február 2. között. A Stájer Tartományi Múzeum patinás kastélyában közel 100 kulturális szakember találkozott, tanácskozott egymással.

Öt országból tizenegy intézmény - részben múzeumok, részben egyetemi tanszékek - fogott össze, hogy két éven keresztül együtt dolgozzon a korai vaskori (Krisztus előtti 8-5. századi) élet, a kapcsolatrendszerek jobb megismerésében és megismertetésében. Az Európai Unió által támogatott projektbe a százhalombattai Régészeti Parkot, a „Matrica” Múzeumot is bevonták. A kora vaskori halomsírmező (a „Százhalmok”) a korszak kutatói számára régóta ismert és elismert helyszín. Az immár 20 éves múlttal és tapasztalatokkal rendelkező Régészeti Park tevékenységét olyan szlovén, horvát és osztrák partnerek szeretnék közelebbről megismerni, akik a saját területükön szintén őskori régészeti bemutatóhelyet fognak létrehozni. A nálunk végezhető kézműves foglalkozások, a látogatókkal együtt végezhető őskori tevékenységek nagy érdeklődésre tartanak számot. Régészek, pedagógusok, gazdasági szakemberek keresik majd fel egymás intézményeit, régészeti lelőhelyeit, rendezvényeit. A régészeti kutatások fő célja egybe cseng ennek az együttműködésnek a céljaival: a múltról szerzett tudásunkat minél nagyobb körben megosztani.

T. Németh Gabriella, régész, „Matrica” Múzeum

Bővebben: http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/iron-age-danube