2011. május 20.

Emlékkiállítás Pituk József Viktorián festő, grafikus munkáiból

Pituk József Viktorián sokoldalú művészetével hiteles eredeti értékeket, jelentéseket örökített meg és hagyományozott. A "csak tiszta forrásból" táplálkozó művészet olyan szuverén alkotót rejt, aki istenhívőként törekedett az egyetemesség érzékeltetésére és érthető ábrázolására. Piktúrájában az életképek, a tájak és a történeti kompozíciók központi jelentőségűek. A selmecbányai születésű művész  ̶  aki csak az 1960-as években, felesége kívánságára vette fel második keresztnévként a Viktorián nevet  ̶ az 1930-as években Glatz Oszkár növendékeként indult. A természetelvű festészet útját járta. Ebben a felfogásban vallott környezetéről tájképekben, életképekben, rézkarcokban, nagyszerű portrékban és filozofikusan elmélkedő, olykor groteszk hangütésű grafikáin. Számára a képzőművészet határtalan egész volt, mondjuk úgy: műfajhatárok nélküli egész. Monumentális templomi üvegfestészetével pedig kiemelt helyet foglal el művészettörténetünkben. A "csak tiszta forrásból" táplálkozó művészet olyan szuverén alkotót rejt, aki istenhívőként törekedett az egyetemesség érzékeltetésére és érthető ábrázolására. Zenei és művészi példaképéhez, Bartók Bélához hasonló felfogásban és szándékkal merített kulturális örökségünkből.

Számos alkotásának mondanivalója, motívumkincse felidézi Bartók zenéjét, melynek ihletésére több műve is született. Akár olajat, akár temperát, akvarellt, gouache-t használt, művein impresszív hangulatok varázsa jelenik meg: a fényözönbe foglalt, a napi gondokon felülemelkedő derű. Elsőrendű kolorista volt, aki a színekben rejlő fényhatásokat szuggesztív erővel használta ki. Festészete: színekből születő fénypoézis. (Írja róla Dr. Benedek Katalin művészettörténész)

Í
sa: A zarándokok énekei (saját versek, illusztrációkkal)

A „Matrica” Múzeumban rendezett kiállításban ebből kap ízelítőt a látogató, bepillantva Pituk József sokszínű világába munkáin keresztül. A magángyűjteményből megvalósult kiállítással is szeretnék felhívni a figyelmet a művész alkotásaira.

A tárlatot október 9-ig látogathatja közönség hétfő kivételével naponta 10-17 óráig.

Sok szeretettel várnak minden érdeklődőt a kiállításra.

Információ: Dobos Ágnes
Tel.: 06 30 99666 045, 06 23 354 591/ 15m