2008. május 23.

NAGY ENDRE KÉPZŐMŰVÉSZ KIÁLLÍTÁSA ÉS KÖNYVBEMUTATÓJA

2008. május 23-án (pénteken) 18 órakor nyílik a „Matrica” Múzeum új időszaki kiállítása. „Változások” címmel Nagy Endre százhalombattai amatőr képzőművész alkotásait láthatja a közönség. Ehhez kapcsolódik a művész második könyvének, a „Sorok közé írt kötet” bemutatása. A kiállítást megnyitja, és a könyvet bemutatja St. Martin. A megnyitón fellép a Felhőjárók Mozgásszínház Rédli Éva és Szélpál Stefánia vezetésével.
Nagy Endre 1965-ben Budapesten született, a művészetek szeretete már gyermekkorában kezdődött. 15 éves kora óta ír verseket, olyan ez számára, akár a szerelem. 1985-től dolgozik Százhalombattán fogműves mesterként, családjával Dunafüreden él. 2000-től a festészetben rejlő szépségek felé fordult. Éveken át nem hagyták aludni a hajnalokban készült képek, melyek 2003 és 2007 között számos kiállításon voltak láthatók. Ebben az időben jelent meg első kötete „Pihenők” címmel, melyet 2008-ban a „Sorok közé írt kötet” követett. 2006-ban nagy álma teljesült az érdi „Fehér Holló” galéria megnyitásával, ahol saját képein kívül 13 művésztársának alkotásait láthatta a közönség.

A „Matrica” Múzeumban bemutatásra kerülő tárlaton az elmúlt nyolc évben készült alkotásokat ismerhetik meg. A művész vallomása: „Meggyőződésem, hogy a mostani világ többet árt lelkünknek, mint amennyit bármelyikünk ép ésszel el tud viselni. Gyűjtögetjük akarva- akaratlanul környezetünk boldogtalanságát, miközben szép lassan elfelejtjük azt, hogy az élet szép, és jó. Egyszer mindenkiben eljön az idő, amikor számot kell vetnie önmagával. A kérdés csak annyi, hogy mi, és mennyi még, ami még belénk fér! Ugyanaz mozgat- e, mint rég, vagy több helyem nincs már belül, valami kikívánkozik és bármilyen formában ki is, kell jönnie.” Nagy Endre képei és írásai, mind erről tanúskodnak! Képei nem vidám képek, de mindezt ellensúlyozzák a színek, melyek mégis meleggé varázsolják őket, és mindig az időszerű hangulatot, tükrözik. A művész számára az éjszaka hozza az ihletet! Szinte alig van alkotása és írása, mely ne sötétben született volna! Mindegyikben ott lapulnak az érzései, melynek a mondanivalója nem más, minthogy megjelenjen a bennünk rejlő pillanat. A művész munkáiban megtalálhatók az aktok, a tájképek, a modernnek mondható képek. Örül, hogy nem képzett festő, hisz így az elvárások sem érintik. A művészeti önzés, melyben azt és úgy festhet, ill. írhat, ahogy akar, lehet hátrány, hisz hiányzik belőle a „hétköznapi” egyhangúság. Azt viszont nem szeretné, ha bárki is megmondaná, hogy mit kéne festenie, és milyen színeket használjon. Nincs más vágya, minthogy akkor, és úgy szerethesse, amit csinál, amikor, és ahogy örömét leli benne. S hogy mi lesz ezek után? Ötletei vannak a művésznek, de egyelőre most csak ír, néha fest és egy kicsit szobrászkodik….

Mindezt St. Martin mutatja be, tárja a közönség elé. 2005-ben a Múzeumban St. Martin fotókiállítását és verseit Nagy Endre mutatta be a közönségnek. Mindkettőjükben közös a művészetek iránti szeretet, elkötelezettség és bemutatása mind annak, ahogyan ők látják, élik meg azt a művészi szépséget, amit mi nem vagy csak nehezen látunk meg a mindennapi rohanó világunkban. A tárlat szeptember 10-ig megtekinthető hétfő kivételével naponta 10-17 óráig. A szervezők minden érdeklődőt sok szeretettel várnak a rendezvényre!