2012. november 21.

A HÓNAP HARMADIK SZERDÁJA - EGZOTIKUS UTAZÁSOK II.

A HÓNAP HARMADIK SZERDÁJA - EGZOTIKUS UTAZÁSOK II. (2012. november 21.)

PÁRATLAN SZERDÁK A "MATRICA" MÚZEUMBAN

ISMERETTERJESZTŐ ELŐADÁSSOROZAT a hónap harmadik szerdáján

Ismeretterjesztő előadássorozatunk második félévben egzotikus utakra kalandozhatunk Perutól egészen az űrutazásig.

Belépőjegy: 300.-

2012. november 21. 17 órakor

„UTAZÁS A VILÁGŰRBE”-

Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós

a Szojuz 36 űrhajó fedélzetén

előadó:

FARKAS BERTALAN

az első magyar űrhajós, vadászpilóta, űrkutató,

nyugalmazott dandártábornok

Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov 1980. május 26-án, moszkvai idő szerint 21 óra 20 perckor, magyar idő szerint 20 óra 20 perckor indult a világűrbe a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén. Magyarország ezzel az űrutazással a nemzetek sorában hetedikként lépett ki a világűrbe. Az űrhajó május 28-án kapcsolódott össze a Szaljut–6 űrállomással. ahol a személyzet Leonyid Popov és Valerij Rjumin szovjet űrhajósok fogadták őket. Az űrhajósok 1980. június 3-án tértek vissza a Földre a Szojuz–35 űrhajó fedélzetén, a landolás Dzsezkazgan városától 140 km-re történt.

Legnagyobb élményeire így emlékezett vissza:

Először látni Magyarországot a világűrből, látni a napfelkeltét és a naplementét. - Azután a kozmikus éjszaka csillagképei, a hegyláncok Dél-Amerikában, Afrika sivatagjainak szépsége és a vörös homokfelhők India fölött.                                                                                                                                                                      (Farkas Bertalan)

Meghívó (pdf. verzió)