2009. június 4.

A százhalombattai gyapjas mamut első születésnapja

A Duna-parton évekkel ezelőtt talált mamutcsont „tulajdonosát", Gyapit ünnepeltük a „Matrica" Múzeumban. 2008-ban, a megnyitott új állandó kiállítás-részhez kapcsolódóan pályázatot hirdettünk a Duna-parton talált, jégkorszak-végi gyapjas mamut csonttal kapcsolatban. Óvodák, iskolák gyermekei, csoportjai rajzoltak sok-sok mamutot és törték a fejüket a „mi mamutunk" nevén. A lelet egy évvel ezelőtt kapta nevét Varga Liliánától, aki akkor a Pitypangos Óvoda nagycsoportosaként vett részt a múzeum által kiírt névadó pályázaton. A több mint tízezer éves mamuthölgy születés- és névnapi ünnepségére meghívtuk a névadó kislány jelenlegi osztályát, valamint a csontokat megtaláló Szél Pál képviselőt is. A gyerekek megtudhatták, hogy hogyan került a mamutcsont a múzeumba? A „Mamutok az őskorban" című filmet vetítettük le a résztvevőknek, valamint meghallgathatták és megtanulhatták a Gyapi tiszteletére írt dalt is. Az ünnepelt tortája egy három és félezer éves recept nyomán készült epertorta volt, amit az életnagyságú Gyapival együtt fogyaszthattak el a gyerekek. Minden gyerek kapott ajándékot, majd rajzkeresésére indulhattak a múzeum udvarán. Végül az ünnepséget közös fotózás zárta. A gyerekek elbúcsúztak „Gyapitól" és megígérték, hogy szívesen eljönnek a mamut második születésnapjára is!